Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

Kaip planuoti apyvartines lėšas pradedant verslą?

Jauno verslo įkūrėjai dažnai neįvertina to, kad verslo plėtra yra sunkiai prognozuojama, jai gali prireikti papildomų išlaidų, o trokštamoms pajamoms pasiekti gali tekti skirti daug laiko. Patarimais, kaip tinkamai susiplanuoti apyvartines lėšas, kad jos užtikrintų verslo augimą ir apsaugotų nuo nenumatytų rizikų, dalijasi „Noviti finance“ (buvusio „Credital verslui“) vadovas Linas Armalys.

Verslo planas – kaip formalumas

Pradedant verslą, sunku numatyti ir suplanuoti, kiek užtruks parduoti pagamintą produkciją, ir tam svarbu pasiruošti. Kita vertus, pašnekovas atkreipia dėmesį, kad pasitaiko paradoksalių atvejų, kai, įmonėms sparčiai augant, turint prekių ar paslaugų realizavimo rinką, ima trūkti apyvartinių lėšų. Abiem atvejais apyvartinių lėšų trūkumas neišvengiamai tampa jauno verslo augimo stabdžiu. O norint to išvengti, tenka ieškoti papildomų finansavimo šaltinių. Visgi paskolos jaunam verslui nėra gaunamos itin lengvai. Paskolas naujam verslui teikia tik vos keletas kredituotojų.

„Noviti finance“vadovas pabrėžia, kad dažna klaida, kurią daro pradedantys verslininkai, yra ta, jog verslo planą jie vertina kaip formalumą: „Jei verslo planas būtų kuriamas kokybiškai – apyvartinės lėšos būtų planuojamos geriau“.

Pašnekovas akcentuoja, kad verslo plano turinys gerokai svarbiau už jo formą. Tačiau verslininkai dažnai susitelkia būtent į formą, ieško šablonų.

Pasiruošimas negatyviam scenarijui:

„Noviti finance“ vadovas atkreipia dėmesį, kad pradedantys verslininkai dažnai linkę neadekvačiai tikėti savo idėja ir verslo plane pernelyg mažai dėmesio skiria kritiškai įsivertinti planuojamą verslą ir visus jo etapus. Pašnekovas pataria turėti kelis pardavimų scenarijus ir numatyti verslo eigą tuo atveju, jeigu planuojami pardavimai vyks dvigubai lėčiau nei tikėtasi.

„Reikia turėti apyvartinių lėšų buferį, kuris leistų judėti rentabilumo link, kad sunkesnį laikotarpį verslas nesustotų ir turėtų galimybę išbandyti skirtingus veiklos scenarijus“, – sako „Noviti finance“ vadovas.

Pasak pašnekovo, įmonės apyvartinės lėšos turi būti tokios, kad jų pakaktų bent kelis mėnesius išgyventi, įvykus nenumatytiems atvejams. Įmonės gali pasiskaičiuoti, kiek turi fiksuotų išlaidų ir pasiplanuoti, kaip tas išlaidas būtų galima padengti per kelis mėnesius.

„Verslo pradžioje gali būti įvairių netikėtumų, kuriuos būtina įsivertinti, – pardavimai gali būti mažesni nei tikimasi, gali vėluoti žaliavos ir atsiskaitymai“, – sako L. Armalys.

„Noviti finance“ vadovas jauniems verslams pataria apyvartines lėšas planuoti pagal negatyvų scenarijų ir jam tinkamai pasiruošti.

Pinigai turi dirbti

Svarbu apgalvoti, kaip panaudoti turimas lėšas, kad jos neštų papildomą naudą įmonei.

„Jeigu įmonė turi pernelyg daug apyvartinių lėšų, vadinasi, ji yra apsidraudusi nuo visų galimų situacijų, tačiau toks apsidraudimas kainuoja, nes nepanaudojamos lėšos negeneruoja pajamų“, – sako L. Armalys.

Be to, jeigu apyvartinis kapitalas yra pernelyg didelis, kyla klausimas, ar verslas pernelyg rizikingas, ar nėra jokių kitų atsarginių finansinių šaltinių. Kita vertus, pernelyg mažas apyvartinis kapitalas reiškia, kad nėra pakankamai lėšų verslui augti sparčiau, o verslininkas nėra pasiruošęs nei teigiamoms, nei neigiamoms staigmenoms. Tokiu atveju, vienas iš variantų, kaip įmonė galėtų sėkmingai augti – paskola jaunam verslui.

Mokėjimų etikos spragos

„Noviti finance“ vadovas atkreipia dėmesį, kad mokėjimų etikos spragos mūsų šalyje yra itin ryškios ir nemažai įmonių nedrausmingai atsiskaito už suteiktas paslaugas.

„Įmonei svarbu laiku sumokėti mokesčius ir nepiktnaudžiauti, tikintis, kad valstybinės institucijos nusirašys reikiamas lėšas, nes įmonės įsiskolinimą bus nurodžiusios duomenų bazėse. Galų gale, periodiškai atsirandančios mokesčių nepriemokos vertinantiems įmonės veiklą atrodo įtartinai“, – įsitikinęs L. Armalys.

Pasak pašnekovo, dar viena dažna klaida – jauni verslai dažnai linkę vertinti įsipareigojimus kreditoriams kaip įprastas paslaugų teikėjų išrašytas sąskaitas. Vis dėlto, „Noviti finance“ vadovas pabrėžia, kad svarbu tinkamai atsiskaityti su kredito įstaigomis, nes kreditoriai labai jautriai reaguoja į riziką, o jų pradėti skolos išieškojimo veiksmai gali apkartinti įmonės veiklą.

Reputacijos svarba

„Labai svarbu, kad esant įmokų vėlavimams verslo įmonės kontaktuotų su kreditoriais, nes kreditoriai yra suinteresuoti įmonės sėkme ir gali suteikti galimybę atsiskaityti vėliau“, – sako pašnekovas.

Vis dėlto „Noviti finance“ vadovas mano, kad iškilus finansiniams nesklandumams įmonės dažnai nelinkusios komunikuoti su kreditoriais dėl vyraujančios žemos atsiskaitymų etikos, todėl jos tiesiog užsisklendžia su savo finansinėmis problemomis.

„Įmonės veiklos pradžioje alternatyvūs kredituotojai bando suprasti, kiek gyvybinga įmonė, ir nė vienas kreditorius nenori prieiti iki užstato – tai vengtina situacija ir verslininkui, ir kreditoriui“, – sako L. Armalys.

Kita vertus, pašnekovas akcentuoja, kad nė vienas kreditorius nenorės duoti pinigų padengti įmonės skoloms, paaiškėjus, kad ima lįsti mokesčių skolos ar įsiskolinimai kitiems kreditoriams. „Noviti finance“ vadovas pabrėžia, kad labai svarbu vertinti savo verslo reputaciją.

„Kuo anksčiau verslininkai pradės vertinti savo reputaciją, tuo greičiau juos pradės lydėti sėkmė, nes verslininko reputacija lemia tikrai daug“, – įsitikinęs L. Armalys.

Taip pat skaitykite: