Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

Kreipiantis dėl paskolos – svarbu ir verslo patikimumas, ir vadovo reputacija

Stabilus šalies ekonomikos augimas turi teigiamos įtakos ir naujų įmonių kūrimuisi bei esamų įmonių plėtrai. Jos, pradėjusios verslą savomis lėšomis, po kelių mėnesių neretai pradeda ieškoti papildomo finansavimo galimybių.

„Nuo pat šių metų pradžios pastebima intensyvesnė verslo plėtra. Sparčiai plečiantis verslui pinigų srautų suvaldymas tampa rimtu iššūkiu, nes padidėjusios darbų apimtys pirmiausia didina išlaidas, o papildomos pajamos grįžta tik po kurio laiko, pardavus prekes ar paslaugas. Todėl sparčiai augančioms įmonėms neretai prireikia papildomų lėšų. Didelėms ir brandesnėms įmonėms paprastai prieinamas bankų ir kredito unijų siūlomas finansavimas, tuo tarpu smulkiam verslui šie šaltiniai sunkiau prieinami dėl griežtų vertinimo kriterijų ir sudėtingo proceso. Smulkiesiems verslininkams svarbu ne tik skolintis mažesnėmis sumomis, bet ir finansavimą gauti paprasčiau ir greičiau. Šiuo metu, mūsų duomenimis, vidutinė įmonių prašoma skolinimosi suma apyvartinėms reikmėms yra 4-5 tūkst. eurų“, – smulkaus verslo finansavimo niuansus dėlioja verslo finansuotojo „Noviti finance“ vadovas Linas Armalys.

Dėmesys – verslo modeliui ir įmonės pelningumui

Paskolos smulkiajam verslui ieškančioms įmonėms L. Armalys pataria iš anksto atlikti namų darbus ir parengti atsakymus į kredituotojo klausimus, tuomet galima tikėtis greitesnio sprendimo. Finansavimo partneriai, spręsdami dėl paskolos suteikimo įmonei, visuomet atkreips dėmesį į šiuos tris kriterijus: veiklos gyvybingumas, įmonės pelningumas ir kredito istorija. „Finansavimo partneris, rinkdamasis finansuoti verslą ar ne, visų pirma, būtinai atkreips dėmesį ar įmonė gyvybinga, ar auga pardavimai, ar jos kuriamas produktas neša pelną. Šie ženklai finansavimo partneriui rodo, kad įmonė skolinasi ne skoloms padengti, bet spartesnei verslo plėtrai“, ̶ sako L. Armalys.

„Noviti finance“ vadovas taip pat atkreipia dėmesį, kad sprendžiant dėl paskolos, finansavimo partneriai būtinai paprašys įmonės finansinį stabilumą atskleidžiančių duomenų, visų pirma, balanso ir pelno-nuostolio ataskaitos. Šiuose dokumentuose ypatingas dėmesys bus kreipiamas į nuosavo kapitalo dydį, turimą ilgalaikį turtą, gautinas ir mokėtinas sumas. Šie rodikliai parodo įmonės patikimumą ilgesniuoju laikotarpiu ir padeda susidaryti įspūdį apie įmonės veiklos prognozes. Taip pat dėl finansavimo įmonei sprendžiama ir vertinant įmonės vadovo kredito istoriją.

Svarbi ir asmeninė kredito istorija

„Apie bendradarbiavimo su įmone perspektyvas taip pat galima spręsti pagal jos vadovą. Teigiama asmeninė įmonės savininko kredito istorija leidžia tikėtis, kad ir su įmonės finansais bus elgiamasi atsakingai, todėl finansavimo partneriui tai ne ką mažesnis rodiklis, kad atsakingai žiūrima į įsipareigojimus ir norima gyvuoti ne vienus metus“, ̶ verslo finansavimo suteikimo kriterijus vardija „Noviti finance“ direktorius L. Armalys.

Smulkusis ir vidutinis verslas yra dominuojantis Lietuvoje, jis prisitaiko prie besikeičiančių rinkos sąlygų, stiprina šalies ekonomiką, kuria darbo vietas, o alternatyvių finansavimo šaltinių partneriai prisideda prie tokio verslo stiprėjimo ir plėtros. L. Armalys pastebi, kad tolerancija klientų laikiniems sunkumams, lankstesnis įmonės rizikos vertinimas ir paprastesnis skolinimosi procesas nei pas tradicinius finansavimo teikėjus, yra ta pridėtinė vertė, dėl kurios klientai renkasi alternatyvų, o ne tradicinių kredito įstaigų, finansavimą.

Taip pat skaitykite: