Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

„Noviti finance“ išdavė beveik du trečdalius visų „Alternatyvos“ paskolų„Noviti finance“ išdavė beveik du trečdalius visų skatinamosios verslo priemonės „Alternatyva“ paskolų. Smulkioms ir vidutinėms įmonėms suteikta beveik 500 paskolų. Iš jų 167 paskolos sutartys sudarytos pagal atnaujintas „Alternatyvos“ sąlygas – už sumažintas 7% metines palūkanas.

Verslas per neįtikėtinai trumpą laiką išnaudojo „Alternatyvai“ skirtas lėšas

Prabėgus vos dviem mėnesiams nuo atnaujintos priemonės „Alternatyva“ paskelbimo, beveik visos jai skirtos lėšos išnaudotos. Smulkusis ir vidutinis verslas (SVV) aktyviai suskubo skolintis iš alternatyvių finansuotojų už sumažintas 7% metines palūkanas.

„Invegos“ skatinamosios verslo priemonės tikslas – atverti galimybes tvarioms, net ir karantino metu veiklą vykdančioms įmonėms pasiskolinti paprasčiau ir pigiau. Verslo atstovai pabrėžia, kad ši priemonė ypač aktuali dabar, kai pasiskolinti iš tradicinių finansuotojų yra labai sunku, o iš kitų šaltinių – per brangu.

Todėl „Noviti finance“ nuomone, šią verslininkų poreikius gerai atliepiančią priemonę reikėtų pratęsti – jai valstybė turėtų skirti daugiau lėšų.

Skolinimosi poreikis išaugęs

„Noviti finance“ išdavė beveik du trečdalius visų pagal „Alternatyvos“ priemonę suteiktų paskolų – finansuota beveik 500 įmonių. Joms suteikta paskolų už daugiau nei 6,3 mln. eurų. Pagal atnaujintas priemonės sąlygas, nuo lapkričio 27 d. iki šios dienos išduotos 167 paskolos už 7% metines palūkanas.

Atnaujinus „Alternatyvos“ sąlygas verslo susidomėjimas paskolomis stipriai išaugo. Per pastaruosius du mėnesius sulaukta net kelis kartus didesnio nei įprastai paraiškų kiekio – beveik 1 200.

Net ir per paprastai ramų šventinį laikotarpį, verslininkai aktyviai ieškojo galimybių gauti finansavimą palankesnėmis sąlygomis. Su sunkumais susiduriančios įmonės siekė kaip galima greičiau gauti pinigus, todėl paraiškos buvo tikrinamos ir sprendimai priimami laba greitai. Pasirašius sutartis, pinigai įmonėms buvo išmokami per vieną darbo dieną.

„Mūsų prognozės, kad atnaujintai „Alternatyvos“ priemonei skirtos lėšos bus išnaudotos labai greitai, pasitvirtino. Verslui šiuo sunkiai prognozuojamu laikotarpiu reikia lengvai prieinamo ir greito finansinio pastiprinimo. Sparčiai išdalintos šios priemonės lėšos tai ir įrodo“, – sako „Noviti finance“ vadovas Linas Armalys.

Atnaujintos priemonės „Alternatyva“ įgyvendinimui buvo skirta 50 mln. Eur. Nors priemonės įgyvendinimui numatytas laikotarpis yra iki 2022 m. gruodžio 31 d., jau dabar šiai priemonei skirtos lėšos pasibaigusios. Šiuo metu laukiama spendimo dėl papildomo finansavimo „Alternatyvos“ skatinamajai priemonei.

Paskolos teikiamos ir rizikingais laikomiems sektoriams

Didžioji dalis besikreipusių įmonių nurodė, kad gautas lėšas panaudos apyvartiniam kapitalui ir naujos įrangos įsigijimui ar esamos atnaujinimui.

Daugiausiai paraiškų „Alternatyvos“ paskoloms gauti „Noviti finance“ sulaukė iš transporto paslaugas teikiančių įmonių, pervežančių krovinius Lietuvoje ir užsienyje. Būtent jos bankų vertinamos kaip vienos rizikingiausių – paskolų susitraukimas praėjusiais metais šio sektoriaus įmonėms buvo didžiausias tarp visų ekonominės veiklos sektorių. Didžioji dalis transporto įmonių iš „Noviti finance“ skolinosi apyvartinėms lėšoms, transporto priemonių parko atnaujinimui.

Pigesnių paskolų gausiai ieškojo ir smulkieji statybininkai, teikiantys rangos darbų paslaugas, atliekantys remontus, renovacijas. Taip pat ir smulkieji prekybininkai, savo veiklą vykdantys elektroninėje erdvėje. Papildomos lėšos jiems reikalingos atsargoms užsipirkti, asortimento papildymui, taip pat el. svetainių atnaujinimui, žinomumo didinimui.

Kur kas daugiau nei įprastai kreipėsi ir smulkiųjų gamybininkų, ieškančių finansavimo gamybinės įrangos atnaujinimui, žaliavų užsipirkimui. Sulaukta paraiškų ir iš maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, kurios vykdo veiklą tiekdamos maistą į namus.

„Priešingai nei bankai ar kiti tradiciniai kredituotojai, mes neatmetame įmonių paraiškų dėl jų veiklos sektoriaus. Tikime, kad kiekviename sektoriuje, net ir laikomame rizikingu, yra įmonių, kurios geba veikti ir net sėkmingai augti. Būtent joms „Alternatyva“ ir yra aktualiausia priemonė, nes didelės įmonės net ir karantino metu paprasčiau gauna finansavimą iš tradicinių finansuotojų, o stipriai nuo COVID-19 nukentėjusios įmonės gali pretenduoti į subsidijas ar lengvatines valstybės paskolas“, – sako „Noviti finance“ vadovas.

Alternatyva valstybiniam bankui

L. Armalio nuomone, „Invegos“ priemonė „Alternatyva“ yra bene efektyviausia iš visų verslo skatinimo priemonių Lietuvoje ir yra gera alternatyva planuojamam steigti valstybiniam bankui.

„Tokios priemonės kaip „Alternatyva“ didina konkurenciją tarp kredituotojų ir sukuria alternatyvą bankams. Mano nuomone, ši priemonė yra puiki alternatyva valstybiniam bankui, kurio steigimo tikslas buvo sudaryti sąlygas smulkiam verslui skolintis už prieinamą kainą. „Invega“ su „Alternatyvos“ priemone šį tikslą pasiekia per rekordiškai trumpą laiką ir su minimaliais kaštais, nes priemonę įgyvendinantys kredituotojai patys prisiima visus kapitalo, IT sistemų kaštus ir riziką“, – pastebi L. Armalys.

„Noviti finance“ vadovas taip pat pastebi išaugusį įmonių susidomėjimą kita „Invegos“ priemone – palūkanų kompensavimu. Daugiau nei 90% „Noviti finance“ klientų, kurie kreipėsi dėl palūkanų kompensavimo, gavo teigiamą atsakymą. Jie galės susigrąžinti iki 95% savo sumokėtų palūkanų.

„Išduodami paskolas primename verslininkams apie galimybę susigrąžinti didžiąją dalį sumokėtų palūkanų ir pakonsultuojame juos, kaip tą gali padaryti“, – sako L. Armalys.
Taip pat skaitykite: