Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

5 populiariausi mitai apie paskolas verslui

Neretai tiek pradedantis verslas, tiek ir brandžios įmonės, galvodamos apie paskolas verslui, vadovaujasi šioje srityje vyraujančiais stereotipais ir sklandančiais mitais. Smulkaus verslo partnerio „Noviti finance“ vadovas Linas Armalys išskiria 5 populiariausius mitus ir pateikia paaiškinimus, padėsiančius juos išsklaidyti.

1-asis mitas: Pradedant verslą reikia turėti didelį pradinį kapitalą

Tiesa: Dažnam verslui pradėti didelis kapitalas nėra būtinas. Svarbu gerai išmanyti sritį, kurioje ketinama vystyti verslą, tinkamai suplanuoti išlaidas, investuoti tik į tai, kas būtiniausia. Prieš pradedant verslą, patartina ištestuoti verslo idėją, įsitikinti, ar ji gyvybinga, ar prekė (paslauga) bus paklausi, ir tuomet paruošti išsamų verslo planą. Tai leis tiksliau įvertinti, ar idėja yra verta investicijos ir koks tikslus jos dydis yra būtinas. Kartu su gerai paruoštu verslo planu svarbu turėti ir įtikinamus paklausos įrodymus – tiek sau, tiek potencialiems verslo partneriams ir kredituotojams. Tokie įrodymai leis pritraukti reikiamas lėšas gerokai lengviau.

2-asis mitas: Jaunam verslui geriau ne skolintis, o augti iš savo veiklos pelno

Tiesa: Augti iš savo pelno yra saugus būdas, tačiau labai lėtas. Dažnai verslai veikia aršioje konkurencinėje aplinkoje, kur svarbu greitai ir efektyviai išnaudoti augimo galimybes. Todėl finansavimas verslo pradžiai tampa būtinas. Be papildomo finansavimo efektyviai augti labai sunku. Tačiau skolintis reikia apgalvotai. Pirma, nesiskolinkite kitoms esamoms skoloms dengti, jei tai neleidžia sutaupyti, nes taip tik didinsite savo įsipareigojimus. Antra, paskola įmonei turi padėti uždirbti daugiau nei pati paskola kainuoja. Skaičiuodami paskolos atsipirkimą nepamirškite, kad paskolos kaina dažnu atveju yra metinis dydis, o jūsų veiklos pelningumas paprastai yra skaičiuojamas trumpesniam terminui, pavyzdžiui, per kiek laiko jums užtrunka parduoti savo prekes ar paslaugas. Todėl gali būti, kad pasiskolintas lėšas per metus jums pavyks „įdarbinti“ kelis ar net keliolika kartų.

3-asis mitas: Visų kredituojančių įmonių sutarčių sąlygos yra vienodos, todėl skolinantis į jas neverta pernelyg gilintis.

Tiesa: Skirtingų kredituotojų sutarčių sąlygos gali stipriai skirtis. Ir tai gali turėti reikšmingos įtakos galutinei paskolos kainai, ypač, jeigu jūsų įmonė susidurs su sunkumais. Todėl prieš imant paskolą labai svarbu išsiaiškinti ne tik tai, kokios taikomos metinės palūkanos, bet ir kokios paskolos išmokėjimo sąlygos bus taikomos, jeigu įmonė susidurs su laikinais finansiniais sunkumais: ar bus galima atidėti paskolos grąžinimą, ar tokiais atvejais yra numatytos baudos ir paskolos pabrangimas. Taip pat išsiaiškinkite, ar sutartyje yra numatyta išankstinio paskolos grąžinimo galimybė, ar toks grąžinimas yra nemokamas, kokios taikomos paskolos išmokėjimo sąlygos, jei negatyvaus scenarijaus atveju paskola pereis laiduotojui. „Tai dalykai, į kuriuos verslininkai, tikėdamiesi geriausio, dažnai nekreipia dėmesio. Tačiau, be jokios abejonės, rekomenduoju pasirinkti tokį kredituotoją, kuris elgsis partneriškai ne tik, kai verslui seksis, bet ir užklupus laikiniems sunkumams“, – pataria L. Armalys.

4-asis mitas: Skolintis internetu smulkiam verslui yra nepatogu, nesaugu ir nepatikima

Tiesa: Paskolos sutartis pasirašoma elektroniniu būdu, mobiliuoju parašu. Taip sutaupoma laiko, nes nereikia specialiai niekur vykti. Tokio pasirašymo būdo saugumą ir konfidencialumą užtikrina valstybės įmonės Registrų centro infrastruktūra. Priešingai nei bankų kodų kortelių, elektroninio parašo duomenų negalima lengvai pavogti ar kaip kitaip imituoti tikrąjį klientą. Visgi, rekomenduojame būti budriems ir atsakingai elgtis su asmeniniais duomenimis.

5-asis mitas: Vystant smulkųjį verslą regione nėra galimybių gauti finansavimą

Tiesa: Regione sėkminagi veiklą vykdančios įmonės turi tokias pat galimybes gauti finansavimą savo verslui kaip ir dirbančios sostinėje. „Visais atvejais vertinami tie patys kriterijai: verslo tvarumas, įmonės ir verslininko reputacija bei kredito istorija, finansiniai duomenys ir kiti faktoriai, tarp kurių verslo vystymo vietos nėra. Juk akivaizdu, kad prastai dirbanti įmonė gali būti įsikūrusi ir sostinėje, o klestinti – regione“, – sako L. Armalys. Visgi reikia pripažinti, kad finansavimą verslo pradžiai ar smulkioms įmonėms bankai suteikia retai. Tokioms įmonėms reiktų ieškoti paskolos be banko, t.y., kreiptis į alternatyvius finansuotojus. „Noviti finance“ finansavimo paslaugas teikia nuotoliniu būdu, internetu, tad verslo veiklos vieta neapriboja įmonės galimybių gauti finansavimą. Finansuojamos ne tik brandžios, bet ir jaunos įmonės nuo pirmųjų jų veiklos dienų. Profesionali ir tarptautinę patirtį turinti „Noviti finance“ komanda siekia, kad verslo paskolos išdavimo procesas klientams būtų greitas ir paprastas. Dėl paskolos įmonės gali kreiptis jau nuo pirmų veiklos dienų. Siekiant partnerystės ir tvirto bendradarbiavimo su klientais, apibrėžiamos lanksčios paskolos išmokėjimo sąlygos verslo nesėkmės atveju.

Taip pat skaitykite: