Patarimai, kaip įvertinti paskolos pasiūlymą

2021-09-02

„Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, tikriausiai taip ir yra“, – šis paplitęs posakis atspindi ir iš pirmo žvilgsnio patraukliai atrodančias kreditavimo paslaugas, kurios žada vos per dieną išspręsti kilusius nesklandumus ar gyvenimiškas problemas. Vis dėlto, viliojančiai skambančias finansuotojų siūlomas sąlygas reikia mokėti tinkamai įvertinti, nes rinkoje netrūksta bandymų prisivilioti klientus, naudojant ne visai sąžiningus triukus ar neskaidrias rinkodaros priemones.

Su nesąžiningomis paskolomis ir neskaidriai pateikiamomis kreditavimo sąlygomis susiduria ir verslo atstovai, ieškantys papildomo finansavimo savo įmonių kasdienei veiklai ar plėtrai. Ekspertai įspėja, kad vertinant paskolos pasiūlymą, svarbu įvertinti ir kitus rodiklius, ne tik palūkanų normą.

„Nors teisės aktai reglamentuoja, kaip ir kokią informaciją turi pateikti kredituotojas paskolos pasiūlyme, tačiau egzistuoja įvairių rinkodarinių priemonių, skirtų suvilioti klientus pateikiant jiems ne visai tikslią informaciją. Nors tai lyg ir nepažeidžia jokių teisės aktų, tai nėra skaidru ir klaidina vartotoją“, – sako alternatyvaus finansuotojo „Noviti finance“ vadovas Linas Armalys.

Patikrinkite ar palūkanų norma nurodyta tiksliai

Tikrinant finansavimo pasiūlymus įvairių kredituotojų internetinėse svetainėse, socialinių medijų kanaluose ar reklaminėje medžiagoje, dažnai galima matyti nurodytą palūkanų normą nuo tam tikros procentinės dalies, pavyzdžiui, nuo 0,59 proc. Visgi, dažnu atveju, paskolas už tokias mažas palūkanas gauna tik retas klientas. Be to, pačios palūkanos neretai sudaro tik nedidelę paskolos kainos dalį.

Dažnai klientai klaidinami ir tiksliai nepasakant ar paskolos palūkanų norma yra mėnesio, ar metinė. Mėnesinių palūkanų norma yra gerokai mažesnė. Norint sužnoti, kiek iš tikro kainuos paskola, reikia suskaičiuoti, kiek įmokoms bus išleidžiama per visą paskolos gražinimo laikotarpį ir įtraukti kitus kredituotojo taikomus ir galimai paslėptus mokesčius.

„Paskolos palūkanų normos dydis, rašomas ne konkrečiai, o nuo tam tikro procento, yra senas triukas, skirtas klientų pritraukimui. Už mažiausias nurodytas palūkanas paskolos dažnu atveju gaunamos tik tada, kai skolinamasi didelė suma ar kreipiasi nuolatiniai klientai. Todėl, mano nuomone, norint būti sąžiningiems su potencialiais klientais, vertėtų nurodyti vidutinę paskolos kainą ar palūkanų procentinį rėžį – nuo mažiausio iki didžiausio. Nes būna atvejų, kad palūkanų „lubos“ siekia net ir 20 ar daugiau procentų“, – dalijasi „Noviti finance“ vadovas.

Išnagrinėkite ar nėra papildomų mokesčių

Neretai kredituotojai, kurie siūlo skolintis už ypač mažą palūkanų normą, į paskolos sutartį įtraukia įvairius papildomus mokesčius, galinčius smarkiai išauginti paskolos kainą. Dažniausiai kredituotojai taiko išankstinio grąžinimo, sąskaitų administravimo, draudimo, priminimų siuntimo mokesčius ir skirtingas baudas.

Tad skolinantis savo verslui, finansuotojo reiktų klausti, ne kokios jo teikiamų paskolų palūkanos, o kiek reikės iš viso sumokėti už konkretaus dydžio paskolą, suteiktą konkrečiam laikotarpiui.

„Dar viena paskolos sutarties dalis, į kurią būtina atkreipti dėmesį – delspinigiai, jų dydis ir sąlygos bei vienašališkas paskolos kainos keitimas. Išsiaiškinkite kas atsitiks, jeigu patirsite sunkumų ir norėsite laikinai stabdyti įmokas. Verslo aplinka itin dinamiška, netikėtumų pasitaiko visiems, labai svarbu įsivertinti ar kriziniu metu finansuotojas bus partneris, kuris supratingai reaguos ir padės ieškoti išeičių“, – akcentuoja L. Armalys.

Išsiaiškinkite, ar kredituotojas išduoda reikiamo dydžio paskolą

Prieš kreipiantis į kredituotoją verta iš anksto pasidomėti, su kokiais verslais ir kokio dydžio paskolomis jis dirba. Labai dažnai verslininkai sugaišta daug brangaus laiko bendraudami su tradiciniais bankais ar finansuotojais, kurie bendradarbiauja su didesnėmis įmonėmis ir išduoda dideles pinigų sumas, neatitinkančias mikro, smulkaus ir vidutinio verslo poreikių.

Pastebima, kad smulkaus verslo atstovai dažniausiai negauna paskolos iš tradicinių finansuotojų, nes šie prastai vertina jų finansinę būklę, o pats sektorius yra laikomas rizikingu. Šioje situacijoje neretai atsiduria transporto ar statybų sektoriaus atstovai.

Palyginkite pasiūlymus ir tik tuomet sudarykite sutartį

Nebankinio finansavimo atstovas L. Armalys pabrėžia, kad imant paskolą pirmą kartą, verta įsivertinti kelių skirtingų kredituotojų pasiūlymus. Klaidinga manyti, kad visi kredituotojai yra vienodi, o jų sąlygos ir vertinimo kriterijai nesiskiria.

„Šiuo metu verslininkams, ieškantiems paskolų tikrai yra rinktis iš ko. Juolab, kad dalis finansuotojų aktyviai pasitelkia valstybės verslo skatinimo priemones, tam, kad pasiūlytų finansavimą geriausiomis sąlygomis. Tad ieškant ir atidžiai įsivertinant finansuotojų pasiūlymus paskolą galima gauti tikrai geromis sąlygomis“, – sako L. Armalys.

Mūsų partneriai

European Commission logo
Invega logo
EIF logo
EBRD logo
Žinių radijas logo
BNI logo