Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

Kaip įmonei sutaupyti pasiėmus verslo paskolą?

2022-10-26

Dėl išaugusių energijos kainų įmonės skaičiuoja didesnes verslo išlaidas. Tačiau verslininkai gali gerokai susimažinti bent jau verslo investicijų finansavimo kaštus. Apie tai, kaip verslas gali susigrąžinti dalį lėšų už sumokėtas investicinės paskolos palūkanas, tinklalaidės „Stiprus verslas su INVEGA“ vedėja Jekaterina Rojaka kalbėjosi su Ignu Paukščiu, INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovu, ir su Linu Armaliu – alternatyvaus nebankinio finansuotojo verslui „Noviti Finance“ direktoriumi.

Pasinaudojo tūkstančiai įmonių

„Kai 2001 metais valstybė įsteigė INVEGĄ, mūsų įstaiga startavo su paskolų garantijų ir palūkanų kompensavimo priemonėmis. Palūkanų kompensavimas yra tradicinis verslo rėmimo būdas ir viena seniausių bei labiausiai pasiteisinančių kompensavimo priemonių“, – pastebi I. Paukštys.

Pasak jo, palūkanų kompensavimas yra laiko patikrintas, paprastas ir patrauklus instrumentas verslui. INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovas skaičiuoja, kad iki šiol palūkanų kompensavimas kaip paramos priemonė buvo pritaikyta beveik 18 tūkst. kartų – iš viso instrumentu pasinaudojo maždaug 9,3 tūkst. unikalių įmonių, atitinkančių smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) statusą.

„Praktika rodo, kad mažam verslui pasiskolinti kainuoja daug brangiau, jis neturi didelio finansavimo šaltinių pasirinkimo. Tad palūkanų kompensavimas yra rimta paspirtis smulkiajam verslui“, – mano I. Paukštys ir nurodo, kad pagal priemonę gali būti kompensuojama iki 95 proc. nuo faktiškai sumokėtų investicinės paskolos palūkanų sumos, bet ne daugiau kaip 7 proc. metinių palūkanų.

Kompensuojama suma gali siekti iki 200 tūkst. eurų per trejų finansinių metų laikotarpį. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad priemonės sąlygos yra reguliariai peržiūrimos ir koreguojamos atsižvelgiant į makroekonominę situaciją.

„Noviti Finance“ klientai gali pasinaudoti palūkanų kompensavimo priemone

Šiuo metu yra kompensuojamos tik investicinių ar lizingo paskolų palūkanos. Kompensacijos verslas gali tikėtis tuo atveju, kai turi investicinės paskolos arba finansinės nuomos (lizingo) sutartį, sudarytą su finansų įstaiga, kuri paraiškos vertinimo metu turi galiojančią sutartį su INVEGA dėl bendradarbiavimo kompensuojant palūkanas. INVEGA bendradarbiauja su maždaug 100 finansuotojų, kurie gali įgyvendinti palūkanų kompensavimo priemonę.

Šešerius metus paskolas verslui teikianti bendrovė „Noviti Finance“ aktyviai bendradarbiauja su INVEGA įgyvendinant net kelias verslo skatinimo priemones. „Noviti Finance“ vadovas Linas Armalys tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA“ teigė, kad jų klientų, kurie pasinaudojo priemone, skaičius artėja prie pusės tūkstančio.

„Mūsų tikslas – verslams pasiūlyti finansavimo būdų, kurie leistų jiems greičiau augti. Tokį patį tikslą turi ir INVEGA bei kitos į paramą verslui orientuotos valstybės institucijos. Juk SVV yra labai svarbus visam šalies ūkiui, sukuria daug darbo vietų, todėl šis segmentas turi tvirtai stovėti ant kojų“, – įsitikinęs L. Armalys.

Jis primena, kad 84 proc. Lietuvos įmonių yra tokios, kuriose dirba iki 10 darbuotojų.

Kodėl mažam verslui paskola atrodo brangi?

Pasak L. Armalio, „Noviti Finance“ patirtis rodo, kad SVV įmonės pageidauja sąlyginai nedidelių paskolų – tokių, kurios atitinka realius jų poreikius. „Vidutinė mūsų suteikiama paskola verslui yra apie 15 tūkst. eurų“, – atskleidžia finansų įstaigos vadovas. Jis atkreipia dėmesį, kad kiekviena sutartis skolintojui sukuria fiksuotus sutarties palaikymo kaštus, kurie vidutiniškai sudaro apie 30–50 eurų per mėnesį. Jeigu paskolos suma yra nedidelė, pavyzdžiui 10 tūkst. eurų 3 metų laikotarpiui, vien sutarties palaikymui tenkanti fiksuotų kaštų dalis gali sudaryti net 10 procentų ar daugiau paskolos sumos. Todėl mažos paskolos kainuoja santykinai brangiau. Dėl to kompensavimo mechanizmo reikšmė joms yra didelė. Pavyzdžiui, jeigu paskola smulkiajam verslui suteikiama už 12 proc. metinių palūkanų, po INVEGOS kompensacijos metinė palūkanų norma tesieks 5,3 procento.

Kas gali pasinaudoti parama?

L. Armalys atkreipia dėmesį, kad dėl priemonės „Palūkanų kompensavimas“ verslas turi kreiptis ne į finansuotoją, o tiesiogiai į INVEGĄ. Savo ruožtu INVEGOS Dotacijų vertinimo skyriaus vadovas I. Paukštys nurodo, kad priemone gali pasinaudoti daugybė įmonių, bet yra ir tam tikrų reikalavimų, pavyzdžiui, investicija turi būti daroma Lietuvos teritorijoje. Taip pat taikomi ribojimai, kaip antai, į paramą negali pretenduoti ginklų, šaudmenų, spiritinių gėrimų gamintojai, azartinių žaidimų ir lažybų organizatoriai, žvejyba ir akvakultūra užsiimantys verslai ir kiti SVV subjektai. Kam taikomi ribojimai, kokie reikalavimai keliami pareiškėjams ir kita informacija apie priemonę yra pateikta INVEGOS puslapyje.

Patarimai verslui

L. Armalys renkantis finansuotoją siūlo kreiptis į tuos, kurie su smulkiuoju ir vidutiniu verslu dirba ne vienerius metus bei bendradarbiauja su INVEGA ir kitomis institucijomis. Tai patvirtina, kad finansuotojas yra patikimas. „Noviti Finance“ direktorius verslininkams, ieškantiems finansavimo, taip pat pataria kuo tiksliau įvertinti, kam reikia paskolos, kokią naudą ji atneš įmonei ir iš kokių lėšų planuojama grąžinti paskolą. Jei verslininkas turi atsakymus į šiuos klausimus, tikimybė gauti norimą finansavimą stipriai išauga. J. Rojaka apibendrino, jog įmonėms svarbu gerai suprasti atliekamos veiklos pobūdį, išsirinkti palankiausias paskolos sąlygas siūlantį finansuotoją, o iškilus rūpimiems klausimams – visuomet konsultuotis su partneriais.

Straipsnis publikuotas: 15min.

Mūsų partneriai