„InvestEU“: EIF ir „Noviti Finance“ pasirašė sutartį, pagal kurią smulkiajam verslui bus skirta iki 47 mln. eurų

2023-04-13

Europos investicijų fondas (EIF) ir Lietuvos alternatyvus nebankinis verslo finansuotojas „Noviti Finance“ pasirašė portfelinės garantijos sutartį, pagal kurią Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos smulkiajam verslui lengvatinėmis sąlygomis bus paskolinta beveik 47 mln. eurų.

EIF garantija verslo mikrofinansavimui suteikiama pagal Europos Sąjungos „InvestEU“ programą. Tikimasi, kad pagal šią programą bus išduota apie 2 640 mikrokreditų, o labai mažos įmonės, kuriose dirba iki dešimties darbuotojų ir kurių metinės pajamos neviršija 2 mln. eurų, galės pasiskolinti iki 50 000 eurų. Įmonių nebus prašoma įkeisti turto, o tam tikrais atvejais paskolos bus išduodamos net ir be jokio laidavimo. Paskolos bus suteikiamos tiek investicijoms, tiek apyvartiniam kapitalui.

„Programos „InvestEU“ garantuojamas susitarimas su „Noviti Finance“ padės labai mažoms įmonėms, kurioms šiandien sudėtinga pasiskolinti iš tradicinių bankų ir kurios susiduria su finansiniais sunkumais, – sakė EIF vykdomoji direktorė Marjut Falkstedt. – Ypač didžiuojamės tuo, kad dalis paskolų bus skirta ne tik Lietuvos ir Latvijos, bet ir Lenkijos rinkai, kurioje šiuo metu nepakanka finansavimo galimybių smulkiajam verslui ir mikroįmonėms.“

„Noviti Finance“ direktorius Linas Armalys džiaugiasi, kad pagal naująją garantiją dar daugiau įmonių galės gauti finansavimą palankesnėmis sąlygomis. „Labai mažos įmonės, kuriose dirba iki 10-ies darbuotojų, sudaro 84,3 proc. visų Lietuvoje veikiančių smulkaus ir vidutinio verslo įmonių, tačiau būtent joms gauti finansavimą yra sudėtingiausia. Smulkiųjų verslų poreikiai gerokai mažesni, ir dažnu atveju jie neturi jokio apčiuopiamo turto, kurį galėtų įkeisti. Panaši situacija yra ir Latvijoje bei Lenkijoje. Visose trijose šalyse ši programa reikšmingai prisidės prie finansavimo prieinamumo smulkiajam verslui“, – kalba L. Armalys.

Už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas Europos Komisijos vykdomasis pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė: „InvestEU“ atlieka labai svarbų vaidmenį padedant mažosioms ES įmonėms gauti finansavimą, kurio joms reikia augti, diegti inovacijas ir kurti darbo vietas. Pagal šiandien pasirašytą naują „InvestEU“ sutartį, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos smulkusis verslas galės gauti jų poreikiams pritaikytas paskolas. Tai padės joms įveikti kliūtis, su kuriomis susiduria norėdamos gauti finansavimą, kad galėtų išnaudoti visą savo potencialą“.

EIF programos svarbą patvirtina pastarųjų kelerių metų „Noviti Finance“ rezultatai. Pagal dvi ankstesnes sutartis su EIF, „Noviti Finance“ paskolas labai mažoms įmonėms išdalijo per gerokai trumpesnį laiką nei buvo numatyta. 2020 metais gauta pirmoji EIF garantija 10 mln. eurų buvo išnaudota per 16 mėnesių. Praėjusiais metais suteikta garantija 12,5 mln. eurų paskoloms buvo išdalyta dar greičiau – per metus. Pagal šią sutartį finansavimą palankesnėmis sąlygomis gavo net 1305 įmonės.

„Pastarieji keleri metai verslui buvo sudėtingi, tačiau džiugina, kad įmonės greitai prisitaiko prie kintančios aplinkos ir aktyviai kreipiasi į mus dėl finansavimo“, – sako L. Armalys.

2023 metų pradžioje „Noviti Finance“ pradėjo teikti verslo paskolas ir Lenkijoje, kur per šiuos metus planuoja finansuoti daugiau kaip 200 smulkiojo verslo įmonių ir joms išdalyti 3 mln. eurų paskolų.

Bendrovė skaičiuoja, kad Lietuvoje praėjusiais metais smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės vidutiniškai skolinosi 27 mėnesių laikotarpiui, o vidutinė išduotos paskolos suma siekė apie 16 tūkst. eurų. 75 proc. visų praėjusiais metais Lietuvoje „Noviti Finance“ suteiktų paskolų buvo išduotos su EIF garantija. Latvijoje šis procentas buvo dar didesnis ir siekė net 91 proc.

Apie „Noviti Finance“

„Noviti Finance“ rinkoje veikia nuo 2016 metų. Per šį laikotarpį įmonė finansavo per 3 500 įmonių Baltijos šalyse, kur „Noviti Finance“ aktyviai prisideda prie smulkiojo verslo skatinimo. Lietuvoje „Noviti Finance“ yra oficialus „Invega“ partneris, be to, smulkiajam verslui skolina per EIF programą „InvestEU“. COVID-19 pandemijos laikotarpiu „Noviti Finance“ aktyviai įgyvendino valstybės paramos priemones verslui ir buvo antras didžiausias finansuotojas pagal suteiktas „Paskolas labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“.

Apie EIF

EIF yra Europos investicijų banko grupės dalis. Jis remia Europos smukųjį ir vidutinį verslą, gerina jo galimybes gauti finansavimą per įvairius atrinktus finansinius tarpininkus – bankus, garantijų ir išperkamosios nuomos bendroves, mikrokreditų teikėjus ir privataus akcinio kapitalo fondus. EIF rengia ir siūlo nuosavo kapitalo ir skolos finansavimo priemones, kuriomis skatinami ES tikslai remti verslumą, ekonomikos augimą, inovacijas, mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą, perėjimą prie žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos bei užimtumą.

Apie „InvestEU“

Pagal „InvestEU“ programą Europos Sąjungai teikiamas itin svarbus ilgalaikis finansavimas ir sutelkiamos didelės viešosios ir privačios lėšos remti tvarų ekonomikos atsigavimą. Programa padeda pritraukti papildomų investicijų, atitinkančių pagrindinius Europos prioritetus, tokius kaip Europos žaliasis kursas, perėjimas prie skaitmeninių technologijų ir parama smulkiajam verslui. Programa „InvestEU“ sujungia daugybę ES finansinių priemonių ir susideda iš trijų dalių: „InvestEU“ fondo, „InvestEU“ konsultacijų centro ir „InvestEU“ portalo. „InvestEU“ fondas įgyvendinamas pasitelkiant įvairius finansinius partnerius, kurie investuos į projektus naudodamiesi 26,2 mlrd. eurų ES garantija ir sutelks mažiausiai 372 mlrd. eurų papildomų investicijų.

Mūsų partneriai

European Commission logo
Invega logo
EIF logo
EBRD logo
Žinių radijas logo
BNI logo