2023-04-25
Smulkiojo verslo poreikis gauti finansavimą 2023 metų pirmąjį ketvirtį augo. Alternatyvus nebankinis finansuotojas „Noviti Finance“ sausio-kovo mėnesiais gavo net 20 proc. daugiau paraiškų dėl verslo paskolų nei praėjusių metų pabaigoje, kai prasidėjus šildymo sezonui ir kylant energijos kainoms įmonės su nerimu žvelgė į ateitį ir buvo pristabdžiusios plėtros planus. Net 22,3 proc. visų gautų paraiškų „Noviti Finance“ patvirtino.
„Noviti Finance“ vadovo Lino Armalio teigimu, aukštas paraiškų patvirtinimo procentas rodo, kad dėl finansavimo į alternatyvius finansuotojus vis dažniau kreipiasi ir tvariai veiklą vykdančios verslo įmonės, kurios prasidedant aktyviems pavasario darbams, nori įsigyti medžiagų, žaliavų ar technikos. „Noviti Finance“ pirmąjį ketvirtį smulkiajam verslui paskolino 4 mln. eurų – 42 proc. daugiau, palyginti su ankstesniu ketvirčiu. Vidutinė smulkiojo verslo gaunama paskolos suma taip pat augo penktadaliu ir pasiekė 19 tūkst. eurų.
„Nepaisant sudėtingos žiemos ir prognozuotos ekonominės krizės, smulkusis verslas nesustojo, aktyviai planavo darbus ir ieškojo papildomo finansavimo. Kasmet stebime augantį verslo pasitikėjimą alternatyviais finansuotojais, nes priešingai nei tradiciniai finansuotojai, mes galime pasiūlyti lanksčias finansavimo sąlygas net ir smulkiausiomis įmonėms“, – kalba L. Armalys.
Prie to, kad smulkusis šalies verslas turėtų daugiau finansavimo galimybių, prisideda ir valstybės bei Europos Sąjungos programos. Pavyzdžiui, tokios valstybės verslo skatinamosios priemonės kaip „Alternatyva“ atveria daugiau galimybių smulkioms ir vidutinėms įmonėms gauti paskolas palankesnėmis sąlygomis iš alternatyvių finansuotojų. Beveik pusė „Noviti Finance“ išduotų paskolų buvo suteikta lengvatinėmis sąlygomis pagal valstybės priemonę „Alternatyva“.
83 proc. paskolų „Noviti Finance“ suteikė su Europos investicijų fondo (EIF) garantija. Balandį buvo pasirašyta sutartis dėl trečios, rekordinės EIF garantijos, pagal kurią Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos smulkiajam verslui bus išdalyta 47 mln. eurų paskolų. Pasinaudoti EIF garantija ir gauti finansavimą palankesnėmis sąlygomis neįkeičiant turto galės įmonės, kuriose dirba iki dešimties darbuotojų.
„Programos kriterijus atitinka 84,3 proc. visų Lietuvoje veikiančių smulkaus ir vidutinio verslo įmonių, kurioms gauti finansavimą yra sudėtingiausia. Panaši situacija yra ir Latvijoje bei Lenkijoje. Visose trijose šalyse ši programa reikšmingai prisidės prie finansavimo prieinamumo smulkiajam verslui“, – sako L. Armalys.
Teikti verslo paskolas Lenkijoje „Noviti Finance“ pradėjo 2023 metų sausį. Šiemet bendrovė kaimyninėje šalyje planuoja finansuoti daugiau kaip 200 smulkiųjų įmonių ir joms išdalyti 3 mln. eurų paskolų. Per pirmuosius darbo Lenkijos rinkoje mėnesius „Noviti Finance“ pajuto didelį iki šiol nepatenkintą Lenkijos smulkiojo verslo finansavimo poreikį ir sulaukė daugiau kaip 300 paraiškų.
„Noviti Finance“ bendras paskolų portfelis 2023 m. pirmąjį ketvirtį pasiekė 18,77 mln. eurų. Įmonės pajamos per pastarąjį ketvirtį paaugo 12,7 proc. Šiuo metu bendrovė aptarnauja daugiau nei 1500 klientų Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje.