2023-10-19
Lietuviško prekių ženklo „The Knotty Ones" įkūrėjos Akvilė, Danutė ir Sandra susipažino 2011 metais ir nuo to laiko yra neišskiriamos. Moterys vadina save „glaudžiai sumegzta seserija“, ir tai nėra tik žodžių žaismas. Šiuo metu „The Knotty Ones“ seseriją sudaro daugiau nei 70 mezgėjų, kurios daugiausia gyvena Lietuvos provincijoje. Didžioji įmonės produkcijos dalis parduodama JAV rinkoje, kur įsitvirtinti padėjo ir iš „Noviti Finance“ gautas verslo finansavimas.
Viena iš „The Knotty Ones“ įkūrėjų Akvilė Meškauskaitė pasakoja, kad draugystė su būsimomis verslo partnerėmis užsimezgė tarptautinio verslo magistro studijų metu. „Studijų metais kartu su Danute dalyvavome mainų programoje Korėjoje, kur mus sužavėjo tekstilės ir mezginių įvairovė. Vis pasvajodavome, kaip galėtume ką nors panašaus pasiūlyti Lietuvoje. Vėliau su kita partnere Sandra, kartu keliaudamos po Aziją, stebėjomės, kaip įdomiai vietos amatus sugebama pristatyti patraukliai šiuolaikiniam žmogui. Grįžusios į Lietuvą nutarėme pabandyti, juk turime nuostabią mezgimo tradiciją, visos trys užaugome apmegztos nuo galvos iki kojų, mezgė ir mūsų mamos, ir močiutės, ir mūsų kartos merginos“, – pasakoja Akvilė. Nors mezgimas Lietuvoje dažnai buvo, anot Akvilės, „močiutiško“ lygio, merginos suprato, kad tai yra neišnaudotas potencialas, kurį galima prikelti, padaryti šiuolaikišką ir per mezginius pristatyti savo šalį bei kultūrą. Pradžioje „The Knotty Ones“ buvo labiau hobis, nes merginos tuo metu turėjo kitus darbus. Pirmoji mezgėja Marina, patikėjusi draugių idėja ir pradėjusi kurti pirmuosius gaminius, šiuo metu yra „The Knotty Ones“ rankų darbo gamybos vadovė ir kuruoja apie 40 mezgėjų darbą.
„Kaip surandame mezgėjas? Yra geras angliškas terminas „word of mouth“ – moterys dažniausiai papasakoja apie mus viena kitai. Bet esame dėję skelbimus į vietos laikraščius, socialinių tinklų grupes. Natūraliai išeina, kad mūsų mezgėjos daugiausia dirba regionuose, kur yra mažiau darbų ir juo labiau mažiau galimybių dirbti kūrybiškai. Be to, toliau nuo didžiųjų miestų geriau išlikusios mezgimo rankomis tradicijos“, – kalba A. Meškauskaitė.
„The Knotty Ones“ turi ir mašininės gamybos liniją, kad galėtų savo klientams pasiūlyti įvairesnių gaminių. Rankų darbas turi savo specifiką, todėl, norint išlaikyti kokybės kartelę, reikia įdėti daugiau pastangų. Įmonė turi ir griežtus standartus, ir matmenis, nuo kurių galima nukrypti pagal mezgėjos stilių.
A. Meškauskaitė sako, kad visi jų mezginiai natūraliai suyra aplinkoje. Visiškas sintetikos netoleravimas reiškia ir papildomus iššūkius surandant natūralių pluoštų už prieinamą kainą. Tačiau kokybė ir dėmesys aplinkai yra itin svarbus „The Knotty Ones“ klientui, kuris, įsigydamas gana brangų mezginį, nori pasakoti istoriją.
„Rankų darbo mezginiai tarsi kviečia kalbėtis. Man atrodo, kad juos dėvintiems žmonėms svarbu pasakyti, kad štai aš parėmiau, prisidėjau ir investavau į drabužį, kurį turėsiu savo spintoje 3-5 metus, ir jį numezgė mezgėja Aldona iš Lietuvos, jos vardas nurodytas gaminio etiketėje“, – pasakoja Akvilė.
Didžioji „The Knotty Ones“ klientų dalis – už Atlanto. Net 50 proc. mezginių iš Lietuvos iškeliauja į JAV rinką. Įmonė jau kuris laikas bendradarbiauja su JAV įsikūrusia didmeninės prekybos agentūra, kuri padeda surasti verslo partnerių, fizinių ir internetinių parduotuvių, norinčių prekiauti išskirtiniais mezginiais iš Lietuvos. „The Knotty Ones“ jie atvedė tokius klientus kaip „Revolve“, „Free People“ ir kitus, kurie pateikia didžiulius užsakymus.
„Tokius didelius užsakymus gaminame 5 mėnesius, o apmokėjimą už išsiųstas prekes gauname po mėnesio. Taigi realiai lėšas turime investuoti pusmečiui į priekį. Savo pajėgumais tai padaryti ne visada įmanoma. Iš „Noviti Finance“ gautas finansavimas suteikia galimybę įgyvendinti didžiausios apimties užsakymus ir garsinti Lietuvos vardą pasaulyje“, – kalba Akvilė.
Ji sako juntanti, kad „The Knotty Ones“ produktų paklausa ir verslo palaikymas didėja ir namų rinkoje. Gatvėje beveik kiekvieną savaitę pavyksta pamatyti ką nors, dėvintį jų mezgėjų darbą, ir tai paglosto širdį.
Ateityje „The Knotty Ones" planuoja išvystyti mechanizmą, kaip būtų galima Lietuvoje sukurtus modelius numegzti vietoje, pavyzdžiui, JAV, kurios yra pagrindinė įmonės rinka, o mezgimas taip pat turi gilias šaknis. Tai leistų įmonei pakilti į kitą tvarumo lygį ir ne tik išvengti transportavimo taršos, bet ir pasiūlyti pirkėjui įsigyti gaminį iš jo gimtosios vietos.