Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

„Noviti Finance“: verslo skolinimas pirmąjį pusmetį augo

2023-07-23

Alternatyvus nebankinis verslo finansuotojas „Noviti Finance“ pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėms išdalijo arti 6,2 mln. eurų. Tai 12 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai, kai buvo išdalyta beveik 5,5 mln. eurų paskolų.

Vidutinė „Noviti Finance“ išduodamų verslo paskolų suma pirmojo pusmečio pabaigoje pasiekė 19,6 tūkst. eurų (pernai tuo pačiu laikotarpiu – 17,1 tūkst. eurų). Gerokai išaugo ir laikotarpis, kuriam skolinasi įmonės. Pirmąjį šių metų pusmetį įmonės vidutiniškai skolinosi beveik 30 mėnesių laikotarpiui, tuo tarpu pernai verslo paskolos laikotarpis buvo 19 mėnesių. Per šešis pirmuosius šių metų mėnesius „Noviti Finance“ Lietuvoje finansavo 413 įmonių – 3,2 proc. daugiau nei tuo pačiu 2022 metų laikotarpiu.

Krizės ženklų kol kas neįžvelgia

„Noviti Finance“ vadovas Linas Armalys sako, kad verslo finansavimo poreikis, nepaisant skeptiškų prognozių, Lietuvoje auga. Remiantis įmonės duomenimis, augantis verslo skolinimasis nereiškia, kad šalies įmonės susiduria su krize ir ją jaučia. Paskolas vėluojančių grąžinti įmonių nedaugėja ir skaičius išlieka panašus kaip ir ankstesniais metais. Vėluojančių procentas nepasikeitė ir išliko 6 proc. nuo visų klientų portfelio.

Verslo paskolų patvirtinimo procentas taip pat išlieka aukštas – daugiau nei 20 proc.

Daugiausia verslo paskolų „Noviti Finance“ šiemet suteikė prekybininkams ir logistikos įmonėms. Pastarąjį pusmetį dauguma įmonių finansavimo prašė apyvartinėms lėšoms, o ne investicijoms.

„Viena iš priežasčių, lėmusių investicinių paskolų poreikio sumažėjimą – pasikeitusios „Invegos“ dalinio palūkanų kompensavimo priemonės sąlygos. Galimybė susigrąžinti iki 7 proc. sumokėtų palūkanų dažnai lemdavo klientų pasirinkimą skolintis būtent investiciniams poreikiams. Dabar, kai „Invega“ kompensuoja tik iki 3,5 proc. sumokėtų palūkanų, verslininkai tokios galimybės dažniausiai nebesvarsto ir ima paskolą apyvartinėms lėšoms“, – kalba L. Armalys.

„Noviti Finance“ vadovas džiaugiasi, kad įmonei pavyko tesėti pažadą neišbranginti paskolų verslui kainos.

„Pirmąjį šių metų pusmetį vidutinė palūkanų norma paaugo tik 1 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, ir sudarė 14,5 proc. Birželį mums pavyko palūkanų normą sumažinti net iki 11,6 proc., nes klientams sudarėme galimybę daugiau skolintis pagal „Invegos“ priemonę „Alternatyva“, – sako L. Armalys.

Daugiau nei pusė paskolų – su EIF garantija

Verslo pasitikėjimą alternatyviais nebankiniais finansuotojais toliau stiprina bendradarbiavimas ne tik su „Invega“, bet ir su Europos investicijų fondu (EIF). Šių metų balandį „Noviti Finance“ ir EIF pasirašė portfelinės garantijos sutartį, pagal kurią smulkiajam verslui bus paskolinta iki 47 mln. eurų. O gegužę EIF dar labiau sustiprino bendradarbiavimą su „Noviti Finance“ ir suteikė Lietuvos finansuotojui 1 mln. eurų subordinuotąją paskolą.

Daugiau nei pusė (260) įmonių, pirmąjį šių metų pusmetį gavusių verslo paskolą iš „Noviti Finance“ Lietuvoje, buvo finansuota su EIF garantija. 184 įmonės finansavimą gavo pagal „Invegos“ priemonę „Alternatyva“, kuri atveria daugiau galimybių smulkioms ir vidutinėms įmonėms gauti paskolas palankesnėmis sąlygomis iš alternatyvių finansuotojų.

Šiuo metu Lietuvoje „Noviti Finance“ turi daugiau nei 1500 klientų. Paskolas smulkiajam verslui nuo 2021 metų įmonė teikia ir Latvijoje. Bendras „Noviti Finance“ paskolų portfelis Lietuvoje ir Latvijoje nuo metų pradžios augo beveik 18 proc. ir birželio pabaigoje pasiekė arti 20 mln. eurų. Šių metų pradžioje įmonė pradėjo veiklą Lenkijoje, kur paskolų portfelis šiuo metu siekia daugiau nei 0,5 mln. eurų.

Mūsų partneriai