„Invega“ keičia palūkanų kompensavimo sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui

2024-01-23

„Invega“ informavo, kad nuo 2024 m. vasario 1 d. keičiasi palūkanų kompensavimo sąlygos smulkiajam ir vidutiniam verslui. Įmonės galės tikėtis iki 40 proc. savo sumokėtų palūkanų kompensavimo, bet ne daugiau kaip 5 proc. metinių palūkanų. Plačiau su atnaujintomis priemonės „Palūkanų kompensavimas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams“ sąlygomis galima susipažinti „Invegos“ interneto svetainėje.

„Verslo žinių“ paprašytas išsakyti savo nuomonę apie būsimus pokyčius, „Noviti Finance“ vadovas Linas Armalys teigė nesitikintis, kad šie pokyčiai smulkiajam verslui turės žymesnį poveikį .

Pasak jo, palūkanų kompensavimo priemonė labiau orientuota į didesnio verslo poreikius. Tarp mažesnių įmonių ši priemonė yra nepopuliari. Tik 3% „Noviti Finance“ klientų pasinaudojo šia priemone per praėjusį ketvirtį.

„Pagrindinė tokio nedidelio susidomėjimo priežastis yra palyginti nedidelis kompensavimo procentas ir eurais išreikšta suma. Vidutinė palūkanų norma, kurią už paskolas moka Lietuvos smulkusis verslas, svyruoja nuo 10 iki 15%. Šiuo metu galiojanti tvarka leisdavo kompensuoti daugiausia 3,5% šios kainos, t. y. apie 1/4 visų mokamų palūkanų. Kompensavimo tvarka yra gana sudėtinga ir vienoda, nepriklausomai nuo to, ar kreipiamasi su 1 mln. Eur paskola, ar su 10 tūkst. Eur, todėl imantiems mažas paskolas gaunama nauda dažniausiai yra per menka, kad apsimokėtų tai daryti. Šiuo metu kompensavimo instrumentu aktyviau naudojasi didesnes paskolas imančios įmonės, kurios atitinkamai ir pačios yra didesnės“, – sakė L. Armalys.

L. Armalio teigimu, reikšmingiausias priemonės sąlygų pokytis – maksimalios palūkanų ribos nusileidimas nuo daugiausia 7% metinių palūkanų iki daugiausia 5%. Toks pokytis būtų tikslingas didelėms paskoloms ir įmonėms, bet smulkioms bendrovėms, besikreipiančios paskolų iki 50 tūkst. Eur, ir esamos kompensacijos lubos – iki 7% metinių palūkanų – yra per mažos.

„Ir juolab bus per mažos, jeigu bus papildomai sumažintos iki 2% (skaičiuojant 40% nuo maksimalių 5%). Kadangi smulkus verslas, imdamas mažesnes paskolas, moka didesnes palūkanas, tos lubos galėtų būti didesnės – galbūt tokiu atveju eurais išreikšta nauda būtų labiau verta tiek smulkaus verslininko laiko ir pastangų, tiek ir „Invegos“ įdedamo darbo“, – „Verslo žinioms“ kalbėjo L. Armalys, tikėdamasis, kad ateityje palūkanų kompensavimo priemonę pavyks pakoreguoti taip, kad ji taptų aktyviau naudojama ir smulkiojo verslo, kuriam palūkanų kompensavimas yra aktualiausias.

Visą „Verslo žinių“ PREMIUM straipsnį galite perskaityti paspaudę šią nuorodą.

Mūsų partneriai

European Commission logo
Ilte logo
EIF logo
EBRD logo
Žinių radijas logo
BNI logo