Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

Kodėl turime sudaryti galimybes smulkiajam verslui augti

2022-03-01

Pandemijos metu aktyviai finansinę pagalbą smulkiajam verslui teikęs alternatyvus nebankinis finansuotojas „Noviti finance“ iki šiol stebi išaugusį smulkaus verslo poreikį skolintis. Įmonės vadovas L. Armalys tvirtina, kad labai svarbu suteikti galimybes pačioms smulkiausioms šalies įmonėms verslo paskolas gauti palankiomis sąlygomis ir taip skatinti jų veiklą.

„Noviti finance“ veikia jau penkerius metus. Per šį laiką finansavote daugiau nei 2 500 smulkių ir vidutinių įmonių. Ar tai reiškia, kad verslas atranda alternatyvius finansuotojus ir jais labiau pasitiki?

Manau, kad taip. Per pastaruosius kelerius metus alternatyvių finansuotojų rinka Lietuvoje labai sustiprėjo. Išaugo ir įmonių, kurios naudojasi alternatyviais verslo finansavimo šaltiniais, skaičius. Pavyzdžiui, 2021-ieji „Noviti finance“ buvo labai spartaus augimo metai. Mūsų klientų skaičius padvigubėjo, o įmonės portfelis išaugo tris kartus.

Tai, kad vis daugiau įmonių finansavimo apyvartinėms lėšoms ar investiciniams projektams ieško pas alternatyvius finansuotojus nulėmė keli faktoriai.

Vienas jų – Lietuvoje, kaip, beje, ir daugelyje Europos šalių, finansavimo prieinamumas smulkiajam verslui vis dar gana ribotas. Tradiciniai bankai yra orientuoti į vidutinį ir stambų verslą ir nėra linkę teikti paskolų, mažesnių nei 100 tūkst. eurų. Be to, bankai paskolų gavėjams taiko gan griežtus reikalavimus – įmonė turi veikti ne mažiau nei trejus metus, turi turėti užstatomo turto. Tačiau, dažnu atveju, smulkiosios įmonės neturi įkeičiamo turto, o pasiskolinti joms reikia sąlyginai nedaug – kelių dešimčių tūkstančių eurų.

Ne paslaptis, kad bankai paprastai vengia finansuoti ir tam tikruose sektoriuose veikiančias įmones, pavyzdžiui, tradiciškai labiau rizikingomis laikomos statybų ir transporto įmonės. Pavyzdžiui, „Noviti finance“ finansuoja įmones nepriklausomai nei nuo jų amžiaus, nei sektoriaus, kuriame jos veikia. Įsigiliname į kiekvieno kliento situaciją ir, atsižvelgdami į konkrečius įmonės poreikius, pasiūlome tinkamiausią finansavimo sprendimą.

Turbūt pandemija ir jos sukelti iššūkiai tik dar labiau paskatino smulkiąsias įmones kreiptis į nebankinius finansuotojus?

Išties nemažai šalies įmonių alternatyvius finansuotojus atrado per pandemiją. Kai prasidėjus karantinui Lietuvoje bankai dar labiau prisuko skolinimosi kranelius, dalis alternatyvių finansuotojų aktyviai prisijungė prie valstybės paramos programų, padedančių smulkiam ir vidutiniam verslui permainingu laikotarpiu.

Pavyzdžiui, mes, „Noviti finance“, buvome vieni aktyviausių INVEGOS partnerių, skirstydami lengvatines paskolas įmonėms, labiausiai nukentėjusioms nuo COVID-19. Šias lengvatines paskolas suteikėme daugiau nei 580 įmonių ir pagal finansuotų įmonių skaičių pralenkėme net visus didžiuosius šalies bankus.

Iki šiol teikiame pigesnes paskolas ir pagal kitą INVEGOS pagalbos priemonę verslui – „Alternatyva“. Daugiau nei pusė įmonių, gavusių paskolas pagal šią priemonę, finansavimą gavo būtent iš „Noviti finance“, nors pagal šią priemonę paskolas dalija arti dešimties kredituotojų.

Galime sakyti, kad per kelerius metus sparčiai išaugęs alternatyviųjų finansuotojų sektorius yra rimtas konkurentas bankams aptarnaujant smulkius verslo klientus. Kaip tai atsilieps papildomo finansavimo ieškantiems verslams?

Anksčiau verslas turėjo rinktis, ar pasiskolinti pigiau, bet sunkiai, ar pasiskolinti lengvai, bet brangiai. Šiandien tokio galvos skausmo nebelieka. Alternatyvūs finansuotojai suteikia galimybę skolintis greitai, lengvai ir už ne ką didesnę kainą nei bankai. Tai, kad verslai turi geresnę prieigą prie skirtingų finansavimo šaltinių, yra labai sveika tendencija, stumianti šalies ekonomiką į priekį.

Be abejo, imant skirtingo dydžio paskolas kainų skirtumas išlieka: dėl fiksuotų išdavimo kaštų pasiskolinti dideles sumas su NT ar kito turto užstatais visada bus procentiškai pigiau, nei imti nedideles paskolas iki 50 tūkst. eurų. Tačiau vertinant paskolos kainą derėtų įsivertinti, kad turto įkeitimas reikalauja daugiau fiksuotų pirminių išlaidų ir yra sudėtingas, nepatogus, ilgiau trunkantis procesas. Mūsų įmonės tikslas, kad Lietuvoje norint gauti paskolą verslui nereikėtų įkeisti savo namų. Siekiame, kad paskolos būtų plačiai prieinamos, greitai gaunamos ir už sąžiningą kainą.

Kas lemia pagrindinius skirtumus tarp bankinių ir alternatyviųjų finansuotojų?

Alternatyvių finansuotojų patrauklumą verslui lemia ne tik technologiniai pranašumai ar didesnis jų lankstumas, lyginant su tradiciniais finansavimo rinkos žaidėjais, bet ir platesnės galimybės parodyti klientams dėmesį – įsiklausyti į individualius poreikius ir labiau įsigilinti į kiekvieną situaciją.

Verslo atstovai tai tikrai vertina. Tai įrodo ir mūsų atliekamas NPS (angl. Net promoter score) tyrimas. Jo metu skaičiuojamas klientų pasitenkinimo rodiklis, t.y., įvertinama, kokia klientų dalis įmonės paslaugas rekomenduotų kitiems.

„Noviti finance“ paslaugas ir aptarnavimą klientai vertina net 9,8 iš 10 galimų balų. Didžioji dalis verslų atstovų pažymi, kad tokio įvertinimo priežastis – operatyviai priimami sprendimai, aiškiai pateikiama informacija, įsiklausymas ir noras padėti. Mums šis įvertinimas be galo svarbus ir skatina dar labiau stengtis, ieškant būdų, kaip verslo finansavimą padaryti dar efektyvesniu ir labiau prieinamu.

Pavyzdžiui, šiuo metu didelį dėmesį skiriame procesų automatizavimui. Jis mums leis dar greičiau ir patogiau vertinti paraiškas ir priimti sprendimus dar operatyviau, nereikalaujant iš klientų pluošto įvairiausių dokumentų, nes būtent jų teikimas ir ilgai trunkantis vertimas labiausiai nuvilia tuos, kurie kreipiasi dėl verslo paskolų į tradicinius bankus.

Taip pat ketiname ir toliau tęsti bendradarbiavimą su INVEGA bei tokiomis Europos institucijomis kaip Europos Investicinis Fondas tam, kad smulkiajam verslui atvertume galimybes gauti finansavimą paprasčiau ir palankesnėmis sąlygomis.

Mūsų partneriai