Naujienos ir patarimai

Įžvalgos, naujienos ir aktuali informacija smulkaus verslo atstovams

Faktoringas, atvirkštinis faktoringas ar mokėjimo atidėjimo garantija – ką rinktis?

Mokėjimo atidėjimo garantija – nauja paslauga verslo finansavimo rinkoje. Todėl nesusidūrusiems su ja, dažnai kyla klausimas, o kuo ji skiriasi nuo kitų verslo finansavimo sprendimų – faktoringo ir atvirkštinio faktoringo? Į šį dažnai verslininkams kylantį klausimą atsako „Noviti finance“ (ankstesnis pavadinimas „Credital verslui“) vadovas Linas Armalys.

Faktoringas – kai pinigų už parduotas prekes reikia dabar

Tad kas yra faktoringas? Faktoringas arba sąskaitų finansavimas – tai greita ir lanksti apmokėjimo laukiančių sąskaitų finansavimo priemonė. Ji padeda lengviau valdyti pinigų srautus ir greičiau gauti pinigus už prekes ar paslaugas. Faktoringas Lietuvoje vis labiau populiarėja. O šią paslaugą dažniausiai renkasi smulkaus ir vidutinio dydžio įmonės, kurioms reikia apyvartinių lėšų naujai produkcijai įsigyti, darbuotojų atlyginimams, gamybai.

Faktoringas veikia pagal tokį principą: pardavėjas už suteiktas paslaugas ar prekes pirkėjui išrašo sąskaitą faktūrą. Pardavėjui, pateikus prašymą faktoringo paslaugai gauti, verslo finansuotojas sumoka iki 90 proc. sąskaitos sumos. Pasibaigus nustatytam terminui, verslo finansuotojas atgauna pardavėjui sumokėtą pinigų sumą iš pirkėjo.

Pateikiame pavyzdį. Tarkime, jūs pardavėte plyteles pirkėjui, kuris mums įsipareigojo sąskaitą apmokėti tik po 30 dienų, o jums reikia pinigų dabar. Tuomet jūs kreipiatės į faktoringo paslaugą teikiantį verslo finansuotoją, prašydami sąskaitą apmokėti nieko nelaukiant. Faktoringo paslaugas suteikusi įmonė jums sumoka už plyteles nedelsiant, o pasibaigus 30-iai dienų atgauna šią sumą iš jūsų pirkėjo.

Atvirkštinis faktoringas – rečiau naudojamas finansavimo sprendimas

Atvirkštinis faktoringas veikia šiek tiek kitaip. Šiuo atveju į verslo finansuotoją kreipiasi pirkėjas, prašydamas už jį nupirkti tam tikras prekes ar paslaugas. Kai atvirkštinį faktoringą teikianti įmonė sumoka už pirkėją, šis po tam tikro laiko, dažniausiai po 30 dienų, grąžina verslo finansuotojo sumokėtą pinigų sumą.

„Atvirkštinis faktoringas Lietuvoje nėra populiarus. Mūsų šalies įmonės šia paslauga naudojasi retai. Viena to priežasčių yra ta, kad faktoringo paslaugas teikiančios įmonės paprastai gana priekabiai vertina nedidelius verslus, prašančias sumokėti už jų pirkinius, ir prašo garantijų, kad jos sugebės laiku atsiskaityti už suteiktą paslaugą. Be to, smulkiojo verslo atstovai tokiu atveju dažniausiai renkasi plačiau pritaikomą finansavimo sprendimą – verslo paskolą“, – sako L. Armalys.

Mokėjimo atidėjimo garantija – naujovė naudinga abiem pusėm

Nauja paslauga rinkoje – mokėjimo atidėjimo garantija – alternatyva įprastoms verslo finansavimo priemonėms. Ji užtikrina, kad pirkėjui gavus mokėjimo atidėjimą, su pardavėju bus atsiskaityta laiku.

Mokėjimo atidėjimo garantija suteikia galimybę net ir mažoms bei jaunoms įmonėms įsigyti prekių kasdienei veiklai ar verslo plėtrai su mokėjimo atidėjimu, o atsargiam pardavėjui užtikrina, kad sutarto termino pabaigoje su juo bus atsiskaityta.

Mokėjimo atidėjimo garantija veikia tokiu principu: pirkėjas kreipiasi į „Noviti finance“ dėl atidėjimo garantijos. „Noviti finance" įvertina pirkėjo riziką ir suteikia jam garantiją. Ji užtikrina, kad pirkėjas gali įsigyti reikalingas prekes, už kurias mokėjimo termino pabaigoje pardavėjui sumokės „Noviti finance“. Pirkėjas su „Noviti finance“ už savo pirkinius atsiskaito per laikotarpį iki 8 mėnesių.

Pateikiame pavyzdį. Tarkime jūsų statybų įmonė nori įsigyti didelį kiekį dažų, tačiau susimokėti iš karto jūs negalite – su jumis dar neatsiskaitė darbų užsakovas. Pardavėjas, iš kurio perkate dažus, mokėjimo atidėjimo jums nenorėtų suteikti, nes jūsų įmonė yra nedidelė, be to, veikia dar nepilnus antrus metus. Tačiau „Noviti finance“ garantija pardavėjui užtikrina, kad pinigus už savo parduotas prekes jis tikrai atgaus – per sutarto laikotarpį pirkėjo sąskaitą jam apmokės „Noviti finance“.

Tokiu būdu laimi abi pusės – ir jūs, gavęs reikalingų prekių su mokėjimo atidėjimu, ir pardavėjas – galėjęs parduoti didelį kiekį dažų be rizikos, kad liks su skola.

Lankstesnė ir pigesnė paslauga

Pasak L. Armalio, mokėjimo atidėjimo garantija turi nemažai panašumų į atvirkštinį faktoringą. Tačiau priešingai nei ši paslauga, mokėjimo atidėjimo garantija yra lankstesnis, pigesnis ir didesnę riziką toleruojantis sprendimas.

Laiku neatsiskaitę su faktoringo paslaugą teikiančia įmone, susiduriate su daugybe problemų – dažnu atveju priverstiniu būdu iš jūsų išieškoma skola, susigadinate savo kredito istoriją ir įgyjate nemokaus kliento reputaciją.

Mokėjimo atidėjimo garantijos paslauga yra lankstesnė. Garantijos sumos limitas yra iki 25 000 eurų. Jį pirkėjai gali panaudoti pas keletą pardavėjų, sąskaitų skaičius yra neribotas.

Bene didžiausias mokėjimo atidėjimo garantijos privalumų – ypač ilgas mokėjimo atidėjimo terminas. Už savo įsigytas prekes galima atsiskaityti per laikotarpį iki 8 mėnesių. Atsiskaitant per 2 mėnesius, paslauga nieko nekainuoja.

Taip pat skaitykite: